دانلود پایان نامه ارشد:شبیه سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : شبیه­ سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

1-1-1-1-          سلول های خورشیدی لایه نازک ارگانیک

از جمله پرطرفدارترین موادّ ارگانیک می­توان به نیمه­هادی­های پلیمری و مولکولی، فولرن C60 و مشتقّات آن­ها اشاره نمود. دسته­ی اوّل به دلیل استفاده در دیودهای نور افشان ارگانیک[1] و ترانزیستورهای لایه نازک برای استفاده در کارت­های هوشمند شناخته شده هستند[[i]].

از جمله مزایای استفاده از این مواد می­توان به سادگی فرآیندهای رشد( بدین صورت که اکثر این مواد با روش­های شمیایی مانند پوششِ دورانی[2] قابلیت رشد بر روی بستر را دارند) و انعطاف پذیری قطعات تمام پلیمری( که ان­ها شایسته­ی استفاد در کاربردهای فراوانی می­سازد) اشاره نمود.

ساختار سلول خورشیدی مورد استفاده، به ازای بسیاری از این مواد، با بستر شیشه­ای آغاز می­شود که توسط لایه­ای از اکسید قلع ایندیم[3]، که نقش الکترود شفّاف بالای سلول را دارد، پوشانده می­شود. پس از آن یک یا چند لایه موادّ ارگانیک جاذب نور بر روی ITO می­نشینند و در نهایت ساختار قطعه با نشست اتّصال عقب، که معمولا فلزی است، بر روی لایه­های ارگانیک کامل خواهد شد.

در سلول­های اوّلیه تنها از یک لایه­ی ارگانی میان دو الکترود استفاده می­شد که در ان­ها جمع­آوری ضعیف حامل­ها موجب رقم خوردن بازده­های پایین می­گردید. برای غلبه بر این مسئله، استفاده از دو لایه موادّ ارگانیک که در یکدیگر آمیخته­اند به عنوان راه حلّ متداول انتخاب شد. این دو لایه معمولا C60 و PPV[4] یا  فتالوسیانین[5] و مشتقّات پریلین[6] یا CN-PPV[7] و MEH-PPV[8] خواهند بود. ایده­ی اصلی این روش بدین صورت است که یکی از لایه­ها پذیرنده­ی الکترون است و دیگری پذیرنده­ی حفره؛ این لایه­ها به گونه­ای با هم اتّصال دارند که هنگامی که حامل­های آزاد تولید می­شوند، بدون نیاز به نفوذ در فواصل بلند(10nm) استخراج گردند.

 

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق با فرمت ورد: شبیه ­سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF) 

بستن منو