دانلود پایان نامه ارشد شبيه سازي الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :بررسي، شبيه سازي و بهبود الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

  • الگوریتم­های جغرافیایی

الگوریتم­های جغرافیایی مهمترین الگوریتم­های این گروه هستند که با استفاده از پارامترها و

اطلاعات گره­هاي همسایه به صورت محلی مسیرهای منتهی به گره جمع کننده را جستجو می­کنند. باتوجه به توزیع تصادفی گره­هاي حسگر در محیط­هاي متفاوت ازلحاظ شرایط محیطی، استفاده از مسیریابی جغرافیایی باعث استفاده مناسب از این شبکه­ها خواهد شد. مسیریابی جغرافیایی داراي مزایایی از قبیل مقیاس­­پذیري، مسیریابی براساس اطلاعات محلی و سازگاري با پویایی توپولوژي شبکه می­باشد.

الگوریتم TPGF [48] یکی از الگوریتم­های جغرافیایی است. این الگوریتم از یک روش هدایت حریصانه[1] استفاده می­کند که در آن گره بسته­های خود را به همسایه­ای که از همه به گره جمع­کننده نزدیک­تر است ارسال می­کند. در این الگوریتم تنها معیار فاصله از گره جمع­کننده را مد نظر قرار گرفته و هیچ توجهی به انرژی باقیمانده گره­ها نمی­شود. به این ترتیب با اتصال تعداد زیادی گره، انرژی گره نزدیک به گره جمع­کننده به سرعت تخلیه می­شود و در نهایت طول عمر شبکه نیز کاهش پیدا می­کند.

الگوریتم [2]MMSPEED [49] که نسخة چند کلاسه و چند مسیره الگوریتم SPEED [56] است، یکی از معروف­ترین و پر مراجعه­ترین الگوریتم­های تضمین کیفیت سرویس در شبکه­های   بی­سیم است. این الگوریتم قابلیت ارائه تضمین نرم و سخت را در دو حوزه تأخیر و قابلیت اطمینان دارد. تضمین تأخیر با استفاده از طبقه­بندی همسایگان بر اساس سرعتی که برای نزدیک شدن به گره جمع کننده در اختیار می­گذارند انجام می­شود. بسته­های ورودی بر اساس زمان باقیمانده تا انقضای خود یک سرعت حداقل برای رسیدن به مقصد نیاز دارند و گره هدایت­کننده اگر در بین همسایگان خود سرعتی بیش از سرعت مورد نیاز بسته مذکور پیدا کند بسته را به سمت همسایه مورد نظر    می­فرستد و در غیر اینصورت بسته را دور می­اندازد.

[1] Greedy Forwarding

[2] Multipath  multi-SPEED

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق :بررسي، شبيه سازي و بهبود الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

بستن منو