شبیه سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : شبیه­ سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

1-1-1-          نسل سوم سلول های خورشیدی

امروزه بازده نسل اوّل سلول­های خورشیدی تقریبا به بیشترین حدّ امکان پذیرخود، یعنی حد شاکلی- کوئیزر، رسیده است و به هیچ وجه انتظاری برای افزایش چشم­گیر بازده این سلول­ها نمی­رود. تنها کاری که بر روی این سلول­ها انجام می­شود کار بر روی فرآیندهای ساخت و برای کاهش هزینه­هاست. در نسل دوم سلول­های خورشیدی از موادّی استفاده می­شود که فرآوری و رشد آن­ها بسیار ارزان قیمت است امّا بازده­های به دست آمده مقادیر کمی دارند و تلاش در این حوزه در جهت افزایش بازده انجام می­گیرد.

امّا برای این که برق خورشیدی از نظر هزینه­ی تولید به برق ناشی از سوخت­های فسیلی نزدیک شده و حتّی قابل صرفه­تر باشد به سلول­هایی نیاز داریم که با همان مواد و فرآیندهای نسل دوم ساخته شوند امّا با بازده­هایی در حدود نسل اوّل و حتّی بالاتر از آن. برای گذشتن از بازده نسل اوّل باید از حدّ شاکلی- کوئیزر گذشت. این امر مستلزم آن است که ما بدانیم شاکلی و کوئیزر چه فرض­هایی را به عنوان شرایط قطعی پذیرفته و محاسبات خود را بر پایه­ی آن­ها انجام دادند. با اطّلاع از این فرض­ها می­توان شرایطی را به وجود آورد که هر یک از این فرض­ها نقض شوند، آن­گاه از نقض هر فرض طبیعتا می­توان به یک ایده برای نسل سوم سلول­های خورشیدی دست یافت. این فرض­ها عبارتند از:

  • سلول دارای یک پیوند نیمه­هادی است.
  • طیف ورودی سلول، طیف خورشید است.
  • هر یک فوتون جذب شده حداکثر می­تواند یک زوج الکترون- حفره تولید کند و برای تولید هر زوج الکترون- حفره به یک فوتون نیاز داریم.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق با فرمت ورد: شبیه ­سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF) 

بستن منو