شبیه سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی:پایان نامه برق

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : شبیه­ سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

1-1-        مقدمه

روش­های مرسوم شبیه­سازی ادوات نیمه­هادی، برای پوشش ادوات نانو-سایز[1] از رهیافت بالا به پایین[2] استفاده کرده و اثرات کوانتومی را در مدل­های ترابرد نیمه کلاسیک[3] تعبیه می­نمایند. اما برای ادوات در مقیاس مولکولی، رهیافت top-down زیر سوال می­رود[[i]].

روش­های شبیه­سازی ادوات مولکولی باید توصیفی از ساختار اتمی، اثرات کوانتومی و پدیده­های گوناگون[4] (مثلا تلفات حرارتی و انتشار نور) را در خود جای داده باشند؛ همچنین باید توانایی مواجهه با مرزهای غیر بسته[5]، جهت اتصال ادوات به مدارها، را داشته و از نظر محاسباتی هم به اندازه­ی کاغی کارآمد باشند که بتوان شبیه­سازی­های روتین را با آن­ها انجام داد[90].

بر همین اساس روش­های جدید شبیه­سازی مبتنی بر رهیافت از بالا به پایین[6] (یعنی از سطح اتمی به سطح قطعه و مدار) ارائه شده است تا چالش­های ذکر شده را پاسخ دهند. روش NEGF یک رهیافت ایده­آل برای شبیه­سازی­های bottom-up محسوب می­شود، چرا که در آن[90]:

  • توصیف اتمی ادوات به راحتی انجام پذیر است.
  • شرایط مرزی غیر بسته را با دقت منظور نمود.
  • پدیده­های مختلف( مثلا پراکندگی­های الاستیک و غیر الاستیک، جذب وانتشار نور و …) را می­توان مدل نمود.

 

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق با فرمت ورد: شبیه ­سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF) 

بستن منو