پایان نامه ارشد با موضوع الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :بررسي، شبيه سازي و بهبود الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

الزامات جهت پشتیبانی از خصوصیات شبکه

  1. الگوریتم مسیریابی باید شرایط عدم پاسخ­گویی گره­ها در اثر خواب رفتن تناوبی آنها را در نظر بگیرد. جهت دستیابی به این قابلیت استفاده از اطلاعات لایه­های پایین­تر می­تواند مدنظر قرار گیرد. بنابر کاربرد پیاده­ شده در شبکه، گره­ها با نرخ­هایی مانند 1 بسته در هر ثانیه یا در هر دقیقه یا بیشتر به تولید بسته­های اطلاعاتی می­پردازند و لذا در مابقی زمان خود به منظور صرفه­جویی در انرژی به خواب می­روند. گره­هایی که به عنوان هدایت­کننده بسته دیگر گره­ها عمل می­کنند ممکن است به دلیل اتصال به برق، همواره بیدار باشند؛ در غیر اینصورت، زمان خواب آنها باعث افزایش تأخیر بسته­ها و احتمال از بین رفتن آنها می­شود که می­تواند به عنوان هزینه­ای در تابع انتخاب مسیر منعکس شود.
  2. الگوریتم مسیریابی با استفاده از اطلاعات لایه­های پایین­تر در خصوص میزان انرژی باقی­مانده گره­ها باید در خصوص ایجاد یا بروز رسانی جدول­های مسیریابی اقدام نماید. همچنین شاخص کیفیت لینک نیز باید به عنوان معیاری در انتخاب مسیر مناسب مورد توجه قرار گیرد.
  3. الگوریتم مسیریابی باید به نحوی طراحی شود که قابلیت مقیاس­پذیری و همچنین صرف کمترین منابع برای بروز رسانی جداول مسیریابی را داشته باشد. شبکه­های حسگر و عملگر بی­سیم ممکن است از چندین میلیون گره تشکیل شده باشند. در چنین شرایطی گروه بندی گره­ها در دسته­های 100 تا 10000­تایی و استفاده از الگوریتم­های مسیریابی سلسله مراتبی[1] جهت ساده­سازی مسیریابی در شبکه و افزایش مقیاس­پذیری به عنوان بهترین راهکار شناخته شده است [35,34].

[1] Hierarchical Routing

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق :بررسي، شبيه سازي و بهبود الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

بستن منو