پایان نامه ارشد برق درباره نانو نوار گرافن

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : شبیه­ سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

1-1-1-          پایه­های نمایش[1] در روش NEGF (فضای واقعی[2] و فضای مود[3])

مطالبی که تا به حال در مورد NEGF بیان شد، همگی برای نمایش در فضای حقیقی صادق بود. برای تشکیل همیلتونین در این شیوه­ی نمایش، همه­ی گره­ها[4] را در نظر گرفته و هیچ تقریبی برای کاهش حجم محاسبات به کار نبرده­ایم. و اگر فرض کنیم Np گره در کانال داشته باشیم، آن­گاه به ازای هر انرژی، ماتریس­های H، ?in، ?out، ?R و … همگی Np×Np خواهند بود.

پیداست که در این روش، حجم محاسبات برای قطعات بزرگ بسیار بالا خواهد بود، به ویژه هنگامی که درهمکنش­های بس-ذره­ای هم در نظر گرفته شده باشند. به همین منظور، معمولا در قطعاتی که در یک جهت محدودیت کوانتومی[5]  داشته و زیر-نوارها[6] در آن به اندازه­ی کافی از یکدیگر دور شده باشند، می­توان پایه­های نمایش را از حالت فضای واقعی تغییر داده و به پایه­های این زیرنوار(مود)ها تبدیل نمود. در نتیجه­ی این کار می­توان همیلتونین مربوط به هر یک از زیر-نوارها را به صورت زیر-ماتریس[7]­هایی مشخص در نظر گرفته و تحت شرایطی حتی از اثرات درهمکنش­های بین زیر-نوارها[8] صرف نظر نموده و آن­گاه برای هر زیر-نوار یک همیلتونی کوچکتر تشکیل داده و همه­ی محاسبات را بر روی آن انجام داد. به این شیوه­، نمایش در فضای زیر-نوار یا مود گفته می­شود.

تا بدین جا به غیر صرف نظر از پراکندگی بین زیر-نوارها، تقریبی جهت کاهش محاسبات انجام نداده­ایم و تقریب اصلی هنگامی به کار می­رود که از شرایط مسئله بتوان تشخیص داد که همه­ی زیر-نوارها  لزوما در ترابرد سهیم نبوده و می­توان به طور مثال با در نظر گرفتن یک یا دو زیر-نوار به تقریب قابل قبولی از پاسخ­های مسئله دست یافت. با این کار حجم محاسبات به شدت کاهش می­یابد.

 

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق با فرمت ورد: شبیه ­سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF) 

بستن منو