پایان نامه با موضوع شبیه سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : شبیه­ سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

1-1-        استفاده از گرافن در سلول­های خورشیدی

ITO و FTO رایج­ترین موادّی هستند که در سلول­های خورشیدی ارگانیک و رنگدانه­ای به عنوان الکترود پیشین استفاده می­شوند امّا استفاده از این مواد با مشکل کمبود منابع و هزینه­ی بالا همراه است در حالی که گرافن با شفّافیت ، انعطاف پذیری و هدایت الکتریکی بالا و همچنین فراوانی منابع و هزینه­ی پایین، جایگزینی ایده آل برای این مواد به حساب می­آید[[i]]. ساخت ارزان و استفاده از فیلم گرافن با یک و چند لایه به عنوان الکترود پیشین برای سلول خورشیدی CdTe در مرجع [[ii]] گزارش شده است. همچنین از گرافن تک لایه به عنوان آنود[[iii],[iv],[v]] و کاتد[[vi]] در سلول­های ارگانیک ؛ و به عنوان لایه ی فعّال[[vii],[viii],[ix],[x]] و الکترود کانتر[[xi],[xii]] در سلول­های رنگدانه­ای استفاده شده است. تحت یک میدان الکتریکی داخلی(built-in) گرافن می تواند رفتاری مانند نیمه­هادی های نوع p از خود نشان دهد[[xiii]]. از این حقیقت می­توان برای استفاده از گرافن همراه با Si [[xiv],[xv]]، Ge [64] نانوسیم­ها [[xvi]] و نانوتسمه[1]­های[[xvii]]  CdS و نانوسیم های Si [[xviii]] و دیگر نیمه­هادی­ها در سلول­های خورشیدی مبتنی بر پیوند شاتکی(SBSC) بهره برد.

دو چالش مهم در SBSC پایین بودن بازده کوانتومی خارجی و ملاحظات عدم تقارن اتّصالات است، اخیرا بیان شده است که با استفاده از نانوساختارهای پلاسمونیک هر دو مشکل قابل حل هستند[[xix]]. همچنین در سال جاری میلادی فیزیکدانان دانشگاه فلوریدا موفّق شدند با استفاده از یک ترکیب آلی، به عنوان آلایش برای گرافن، بازده این سلول­ها را به بیش از 4 برابر گذشته، 8.6%، برسانند[[xx]].

استفاده از دیودهای هندسی گرافن به عنوان یکسو کننده در سلول­های خورشیدی رکتنا[2] ایده ی جدیدی است که در سال گذشته­ی میلادی توسط مادل[3] و همکارانش به انجام رسید[[xxi]].

 

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق با فرمت ورد: شبیه ­سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF) 

بستن منو