پایان نامه برق درباره بررسي الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :بررسي، شبيه سازي و بهبود الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

  • ویژگی­های شبکه­های حسگر بی­سیم از منظر مسیریابی

با توجه به اینکه در این پایان­نامه افزایش طول عمر شبکه با استفاده از روش­های مسیریابی را در نظر گرفته شده است. به همین دلیل، در بخش بعدی برخی از الزامات الگوریتم مسیریابی مورد استفاده در شبکه­های حسگر را بیان نموده­ایم. پیش از پرداختن به الزامات طراحی پروتکل مسیریابی به ویژگی­های شبکه­های حسگر از منظر مسیریابی مختصراً در زیر اشاره می­کنیم.

الف) خصوصیات شبکه

* تعداد و چگالی گره­ها و قطر شبکه: این خصوصیت بر روی تعداد گزینه­های جدول­های مسیریابی

در گره­ها و همچنین میزان تأخیر و اتلاف ناشی از گام­های طی شده توسط بسته ها مؤثر است.

* اتصال: به دلیل شرایط محیط فیزیکی ممکن است لینک­های شبکه حالات مختلفی از اتصال را تجربه کنند. این امر لزوم پویایی بالا در الگوریتم مسیریابی و عدم اکتفا به مسیرهای منحصر بفرد را در شبکه­های حسگر را آشکار می­سازد.

* پویایی: شبکه­های حسگر و عملگر بی­سیم به دلیل امکان حرکت برخی از گره­ها، از همبندی پویا برخوردار هستند و تغییر همبندی اغلب موجب تغییر در مسیر بسته­ها می­شود. علاوه بر حرکت   گره­ها، ورود گره­های جدید به شبکه یا خروج برخی از گره­ها به دلیل خالی شدن باتری نیز می­تواند باعث تغییر در همبندی شبکه شود.

* استقرار: محل استقرار گره­ها در شبکه­های حسگر می­تواند به صورت تصادفی مثلاً با پخش کردن گره­ها از طریق هواپیما در محیط مورد نظر باشد. علاوه بر این محل استقرار گره­های جمع­کننده که نقش دروازه ارتباط به شبکه­های دیگر را نیز دارند در عملکرد پروتکل مسیریابی مؤثر است.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق :بررسي، شبيه سازي و بهبود الگوریتم های کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم

بستن منو