بهینه­ سازی جایگذاری گره­ ها در محیط­ های مختلف برای شبکه­ های حسگر فرا پهن­ باند مکان­ یاب:پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :بهینه­ سازی جایگذاری گره­ ها در محیط­ های مختلف برای شبکه­ های حسگر فراپهن­ باند مکان­ یاب

تکه هایی از این پایان نامه :

شبکه­ های حسگر

توزیع شبکه­های حسگر نزدیک به 30 سال است که مطرح شده است. اما با پیشرفت ادوات نیمه هادی و ساخت ابزارهایی با مصرف توان کم، قدرت پردازش مناسب و هزینه­ی نسبتا” پایین  تحقیقات در این زمینه رونقی تازه یافته است.

با توجه به پیشرفت­های اخیر اجزا الکترونیک، کاربرد­­های زیادی برای شبکه­های حسگری تعریف شده­ است. این گونه کاربردها بر مبنای اهدافی چون شناسایی، مراقبت و کنترل  بنا نهاده می­شوند.

شبکه­های حسگری مکان­یاب مکان برخی حسگرها را که دارای موقعیت مشخصی نیستند بوسیله برخی حسگرها با مختصات معلوم تخمین می زنند که بر اساس یکی از روش­های اندازه­گیری پارامترهای سیگنال دریافتی مانند توان یا زمان رسیدن سیگنال دریافتی صورت می­گیرد. حسگرهایی که دارای مختصات معلوم در شبکه هستند، حسگرهای مرجع یا گره­های مرجع [1]نامیده می­شوند.

گره­های مرجع­ مختصات خود را  معمولا با استفاده از سیستم­های GPS می­یابند. در محیط­های بسته می­توان برای آن­ها مختصات تعریف نمود یا حسگرها را در مختصات معینی نصب کرد. البته محدودیت­های مصرف توان و سایر حسگرها نیز ممکن است اجازه­ی استفاده از GPS را در گره­های مرجع ندهد.

حسگرهایی که دارای مختصات مجهول هستند و باید بوسیله­ی الگوریتم­های مکان­یاب مکان آن­ها تخمین زده شود، گره های هدف می­باشند. البته در بسیاری از کاربردها نیازی به داشتن گره­های مرجع نیست و مهم تعیین موقعیت حسگرها نسبت به یکدیگر است.

[1] Anchor

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته برق با فرمت ورد:بهینه­ سازی جایگذاری گره­ ها در محیط­ های مختلف برای شبکه­ های حسگر فراپهن­ باند مکان­ یاب

بستن منو